Myslela jsem si, že bude jiný a on je nakonec stejný jako ostatní

Mnozí z nás už mají tu zkušenost, že si do svého života přivedli nebo přivádějí partnery, které ve skutečnosti vůbec nechtějí. Mnohokrát jsem už slyšel ve své kanceláři slova: „Myslela jsem si, že bude jiný a on je nakonec stejný, jako ti ostatní.”

Tato nastavení, která v naší dospělosti ovlivňují výběr našeho partnera, vznikla na začátku naší životní cesty. Naše hlava je zapsala na základě vjemů, které vstřebala z bezprostředního okolí  v průběhu našeho dětství.  Spousta těchto vjemů k nám přišla i neverbální, mimosmyslovou cestou. Často se setkávám s případy silných zápisů skrz lidi, kteří se v našem dětství doslova jen mihli. Velkým problémem je, že většina těchto zápisů je uložená v  našem podvědomí a my vůbec netušíme, že s nimi naše hlava pracuje. Protože do naší vědomé části tato mentální nastavení nevstupují, a pokud ano, tak minimálně.

Chci partnera milujícího a on je chladný

Tak zní konkrétní problém, se kterým za mnou klienti často přicházejí. Kde tento zápis mohl vzniknout a co všechno obsahuje?

V raném dětství jste většinu svého času neviděli žádný nebo minimální projev lásky mezi vašimi rodiči. A to jak na úrovni verbální, citové nebo tělesné. Vaše hlava vytvořila na toto téma velký soubor mnoha vzájemně propojených nastavení, který může obsahovat i několik tisíc mikro výroků typu:

Láska do vztahu nepatří
Vyjádření lásky je zbytečné
Láska ve vztahu zdržuje od práce
Od partnera nemůžu získat hezké pocity
Partner neumí vyjádřit svoje pocity
Partnerovi  je projev lásky nepříjemný

Díky těmto a mnoha podobným nastavením se ve vašem životě vyskytovali nebo vyskytují chladní partneři. Takový typ partnera samozřejmě vůbec nechceme. Na vědomé bázi chceme partnera milujícího a projevujícího naplno své city. Jenže naše podvědomí má v našem vnitřním systému mnohem větší váhu než rozumová, vědomá část. A tak se ve výběru partnera hraje podle jeho pravidel.

Co tedy s tím?

Pokud si začínáte všímat, že se ve vašem životě děje s partnery stále to stejné, zkuste si sednout a sepsat si seznam klíčových negativních i pozitivních vlastností každého z vašich bývalých a současných partnerů. Odmyslete si přitom jejich podobu a tváře. Jak rád říkám svým klientům: „Osekejte jim ručičky a nožičky”, zaměřte se při přemýšlení  o nich jen na jejich vnitřek. Čím více si jich o každém napíšete, tím lépe. Potom si je mezi sebou porovnejte a všimněte si vlastností, které se vyskytují u každého nebo většiny z nich. Zde máte první indicie, souborů nastavení hlavy, které ovlivňuji výběr vašeho partnera.  A zároveň první záchytný bod pro práci s nimi. Potom už záleží jen na vás, zda na tom začnete pracovat sami nebo využijete  služeb profesionála, se kterým může být práce mnohem rychlejší a efektivnější.