Nedokážu oslovit holku, která se mi líbí

Mnoho z vás mužů to určitě zná. Vidíte holku, která se vám líbí, chcete ji oslovit a najednou to nejde. Jste doslova paralyzováni a nedokážete ze sebe vypravit žádného  slova. V nejlepším případě se zmůžete tak akorát na pozdrav, když projde nebo odejde z vaší blízkosti. Říkáte si pak: “Proč jsem ji neoslovil. Mohl jsem říct třeba tohle nebo tamto.”
Jenže jak se říká, po bitvě je každý generál. Sám jsem si tím prošel také. Než jsem si dal hlavu dohromady a odstranil všechna ta nastavení které to způsobovali.

Kde jsme k tomuto častému problému přišli a jak se to projevuje

Jako malí chlapci jsme s rodiči prožívali nejrůznější emoční situace. Některé byly pozitivní, některé bohužel méně. Většina z nich zůstala natrvalo zapsaná hluboko v našem podvědomí a naše hlava s nimi stále pracuje. O jaké typy zápisů se může jednat?

  • Zeptám se a bude řev– jako u táty, když jsem řekl, co nechtěl slyšet
  • Zase řeknu něco špatně – máma mi často nadávala, že plácám samé nesmysly
  • Nesmím moc mluvit – jinak bude zle a maminka se bude moc zlobit
  • Promluvím a ostatní se mi vysmějí – stejně tak jako když jsem byl malý a něco jsem doma špatně řekl
  • Druhý mě poníží za moji nešikovnost– tatínek nebo maminka neustále zdůrazňovali moji neobratnost
  • Oslovím ji a vysměje se mi – jako máma, protože říkám kraviny
  • Jsem v podřadné roli – podřadnost ve vztahu jsem viděl u rodičů ve vztahu
  • Druhý určuje, kdy mám mluvit – máma říkala: mluv, až budeš tázán

Zde jsem uvedl jen část zápisů, které to ovlivňují. Ve skutečnosti jich mohou být i stovky.

Se svými klienty tento problém řeším následovně: vedu je situací zpětně, aby si měli možnost přehrát situaci stejně, jako když si přetáčíte video a rozdělujete ho v hlavě na malé sekvence. Tyto sekvence pak dále dělíme na vlastní samostatné obrázky. Najdeme přesně ten obrázek, ve kterém nastala paralýza. Zaměřujeme se na to, co se v daném okamžiku dělo a zpravidla objevíme spouštěč celé této reakce. Tím může být třeba jen změna výrazu v obličeji  holky, která se vám líbila…

Hledáme tedy a zpracováváme záchytné body negativních zápisu v hlavě.  Ze zkušeností vím, že je velmi obtížné najít a odstranit vlastní podvědomé zápisy bez vedení někoho zkušeného. Rozhodnutí je tedy pouze jen na vás zda se do toho pustíte sám nebo využijete služeb profesionála. S kterým to půjde určitě rychleji a efektivněji.